XL-Bygg
XL-Bygg är en svensk bygghandelskedja med lokalt ägda butiker och brett sortiment av byggvaror.
Senast verifierad 1 januari 2026
Almanackan
Aktiva rabatter & koder
Alla verifierade av vår redaktion senast den 1 januari 2026.
Om butiken
Vad XL-Bygg erbjuder
XL-BYGG är en bygghandelskedja med virke, byggmaterial, verktyg och trädgård – till hemmafixare och ofta mindre hantverkare. Målgruppen är dig som bygger om, bygger till eller sköter hus och tomt. Styrkor är lokalt förankrade butiker med beställning av specialmått, rådgivning och leverans till bygge. Tips: öppna kundkonto om du har större projekt; jämför kampanjer på isolering och tak inför säsong; fråga om kapning och lastning vid bilköp. XL-BYGG finns som fysiska byggvaruhus i många orter och ofta med webbshop för beställning. Ta med mått och ritning till butiken – personal kan hjälpa dig räkna material så du slipper dubbelturer.
Fördjupning
Detaljer & guider
Planera ditt byggprojekt och spara hos XL-Bygg
Byggmaterial och trädgårdsprodukter hos XL-Bygg kan representera stora summor. God planering är nyckeln till att hålla budgeten. Börja med att räkna ut exakt hur mycket material du behöver — hellre lite för mycket än att behöva göra extraresor, men undvik överskott som blir liggande.
Begär offert på större inköp — många bygghandlare ger volymrabatt vid köp över vissa belopp. Jämför alltid priser mellan bygghandlare då prisskillnaderna kan vara betydande, särskilt på virke och byggmaterial. XL-Bygg erbjuder ofta hemleverans av tunga varor till en rimlig kostnad.
Säsongstips för trädgårdshandel
Trädgårdsprodukter hos XL-Bygg har tydliga prissvängningar under året. Utemöbler och grillar är billigast på hösten (september–oktober) när butikerna rensar för vintern. Växter och planteringsjord är billigast tidigt på våren innan säsongen drar igång på allvar.
Verktyg och maskiner har ofta kampanjer under Black Friday och januari. Om du behöver hyra verktyg för engångsbruk, fråga om XL-Bygg erbjuder uthyrning — det kan spara tusenlappar jämfört med att köpa.
Vanliga frågor
Det du undrar
Finns det rabattkoder till XL-Bygg?
XL-Bygg har ofta kampanjer, rabattkoder eller medlemserbjudanden. På Sparverket.com samlar vi aktuella deals på en plats så att du enkelt kan jämföra innan du handlar.
Hur använder jag en rabattkod hos XL-Bygg?
Vanligtvis anger du koden i kassan på XL-Byggs webbplats, under ett fält som heter rabattkod, kampanjkod eller liknande. Vissa erbjudanden aktiveras automatiskt via länk — följ anvisningarna på respektive deal.
Kundernas röst
Vad andra tycker om XL-Bygg
Verifierade omdömen från Sparverket-användare — fristående från butikens egna recensioner.
Hämtar omdömen …
Dela din upplevelse av XL-Bygg
Logga in med din e-post för att betygsätta och lämna en recension — vi modererar alla omdömen före publicering.
Senaste nytt
Nyheter om XL-Bygg
Mynewsdesk· 1 veckor sedan
Ny branschstandard
Tidningen ByggMaterial· 1 veckor sedan
XL-Bygg vill sätta ny branschstandard för ökad jämställdhet
Tidningen ByggMaterial· 2 veckor sedan
Två nya vinnare i årets XL-Hjälpen
Enköpingsposten· 28 maj
Kraftigt uppgång för XL-Bygg Sten & Son AB
Mynewsdesk· 7 maj
XL-BYGG firar Trallens dag igen – nu en officiell högtid
Källa: Google News
Läs vidare
Spartips som passar XL-Bygg
Vardagstips
Spara pengar på hund och katt - utan att tumma på kvaliteten
Husdjur kostar i snitt 5 000–15 000 kr per år. Här visar vi var du kan spara utan att kompromissa med djurets välmående.
Boende & Energi
Hyra bostad - komplett guide till andrahandsmarknaden
Andrahandsmarknaden är ofta enda alternativet för snabb bostad. Vi visar hur du gör rätt.
Boende & Energi
Sänk elräkningen - 8 tips som faktiskt gör skillnad
Elpriserna har varit höga de senaste åren. Här är konkreta åtgärder som sänker din förbrukning och dina kostnader.
Liknande butiker



